„OI, KAS ANT DVARO SKAMBĖJO?“

 

Premjera 2001 m. gegužės 22 d. Vilniaus žemutinėje pilyje

KONCERTO ANOTACIJA

Programa tarsi atrakina vartus į naują amžių, nes jos tema ir pagrindinis simbolis - raktai.
Raktai - tai valdžios ženklas, besipuikuojantis ant daugelio Europos miestų herbų, tai - šventas įrankis, kuriuo šv. Petras atrakina dangaus vartus, o šv. Jurgis - žemės.
Raktai - turto ir valdžios išraiška - randami vėlyvųjų viduramžių - XIV - XVI a. Lietuvos kapinynuose išskirtinai moterų kapuose. Jie nebuvo skirti rakinimui, tai buvo, kaip teigia istorikai, dvaro rykūnės - turto valdytojos žemiškos veiklos pomirtinis simbolis.
Smalsumas paskatino ieškoti šios veiklos pėdsakų lietuvių liaudies dainose. Raktus nuo šeimos turto atradome močiutės valioje; dukrelei jų nevalia imti, nes pabudus močiutė gali išbarti už savivaliavimą. Jauna mergelė turi valią tik ant savo skrynelių ir ant plonų drobelių. Ištekėjusi šią valią praranda, nes kraitis per vestuves išdalinamas vyro giminei, o raktus nuo ūkio turi anyta. Tose mergautinėse skryniose tėvo paliepimu brolis užrakina ir sesės rūtų vainikėlį - tyros ir skaistumo simbolį. Dainų raktai - auksiniai, sidabriniai, misinginiai, jais rakinami dvaro vartai ir svirno durelės, jais bovijamos mažos dukrelės, jais skambina jaunos panelės. Apie tai šiandien ir dainuoja "Sedula".

PROGRAMA

1. Oi, kas ant dvaro skambėjo…
2. Jurja, geras vakaras
3. Sklydur, lydur vainikėlis
4. Pas matušaitę valaitė' paaugau
5. Oi, šokam, šokam šešios panos
6. Ei, liustas, liustas man pas motinėlę
7. Lioj, šokėja, lioj trinkėja
8. Vai, martela, vai vuogela mano
9. Anoj pusėj jūružėlių
10. Stovi jievaras vartuose
11. Mano tėvo didis dvaras
12. Oi, kieno rakteliai
13. Oi, tu, bijūn bijūnėli
14. Oi, kad aš augau pas motinėlę