top of page

Projektas "LDK Gedimino laikų vilniečių kostiumai"

Daiva Steponavičienė su suvenyrinėmis lėlėmis

2022 m.
VšĮ VITA ANTIQUA įgyvendino projektą „LDK Gedimino laikų vilniečių kostiumai“ Projekto tikslas - atkurti du (vyro ir moters) XIV a. šventinius kostiumus (atlikti meninę kostiumų rekonstrukciją) ir jų sumažintas analogijas suvenyrinių lėlių pavidalu, remiantis Vilniaus m. archeologine medžiaga, bei supažindinti visuomenę su Lietuvos viduramžių gyventojų dėvėsena, 2023 metais Vilniui minint 700 metų sostinės įkūrimo jubiliejų.


Projekto metu atlikta dviejų (vyro ir moters) XIV a. kostiumų meninė rekonstrukcija, remiantis to laikotarpio Vilniaus miesto archeologine medžiaga, parengta paskaita apie XIV a. vilniečių aprangą ir jos rekonstrukciją, pagaminti sumažinti modeliai - suvenyrinės lėlės, aprengtos XIV a. vilniečių drabužiais.
Archeologinė medžiaga yra vienintelis šaltinis viduramžių sostinės gyventojų dėvėsenai rekonstruoti: neturime nei ikonografijos, nei rašytinės dokumentacijos, susijusios su to meto Lietuvos gyventojų madomis. Archeologinė medžiaga rodo, kad XIII-XIV a. ėmė keistis drabužių siluetas, prekybos dėka atsirado naujų audinių (šilkas, brokatas), papuošalų (auskarai, anksčiau nematytų formų segės, žiedai su brangakmenių akimis), aksesuarų (diržų krepšiai), nebeliko arba labai sumažėjo kai kurių anksčiau mėgtų papuošalų (apyrankių, antkaklių), seges palaipsniui pakeitė sagos. Rekonstruoti viduramžių vilniečių kostiumai įgalina visuomenę per madą pažvelgti ir į patį atkuriamąjį laikotarpį, pamatyti ryškesnį XIV a. Vilniaus vaizdą.


Kostiumų rekonstrukcija atliekta, remiantis Vilniaus senamiestyje (Bokšto g.) ir Verkiuose ištirtų archeologijos (laidojimo) paminklų medžiaga, ją papildant Vilniaus žemutinės pilies XIV a. laikotarpio artefaktų kopijomis, taip pat pirmosios LDK sostinės - Kernavės - ir kitų Lietuvos viduramžių paminklų radinių analogijomis.


Moters kostiumą sudaro apgalvis, siuvinėtas biseriu, karoliniai antsmilkiniai, šilko nuometas, austa šilko-vilnos suknelė, megztos vilnonės kojinės, odiniai siuvinėti batai, stiklo karoliukų vėrinys, rankogalinės apyrankės, pora žiedų, peilis žalvariu kaustytame dėkle.


Vyro kostiumą sudaro velta skrybėlė, apatiniai lininiai baltiniai, vilnos-šilko žiponas, vilnonės kelnės, vilnonis apsiaustas su pasagine sege, diržas su žalvario apkaustais, diržo krepšys, odiniai auliniai batai, signetinis žiedas.


Iki šiol didesnis dėmesys krypo į dvaro madas ir diduomenės kostiumo tyrimus bei rekonstrukciją, tuo tarpu miestiečių kostiumams nebuvo skirta pakankamai dėmesio. Ši nauja - vilniečių kostiumų - aprangos rekonstrukcija suteikia duomenų apie miestiečių sluoksnio LDK našystą. Rekonstrukciją atliko didelę patirtį šioje srityje turinti archeologinio ir istorinio kostiumo rekonstruotoja dr. Daiva Steponavičienė. Jos (be ikiistorinių baltiškųjų kostiumų) yra atkurta keletas viduramžių ir Renesanso laikų didikų kostiumų, saugomų Lietuvos nacionaliniame kultūros centre, Kaišiadorių muziejuje.


Kostiumų rekonstrukcija atspindi ne tik XIV a. vilniečių dėvėsenos ypatumus, bet ir praeities amatininkų, taip pat ir šiuolaikinių meistrų (tekstilininkų, juvelyrų, odininkų, batsiuvių), atlikusių kostiumo dalių atkūrimą, meistriškumą.

Kartu su istorinių kostiumų rekonstrukcija buvo pagamintos sumažintos jų analogijos suvenyrinių lėlių pavidalu. Tai viena iš Vilniaus miesto kultūros paveldo sklaidos formų, nes visame pasaulyje pasklidę suvenyrinių lėlių kolekcininkai visada ieško naujų eksponatų. Be to, tai puiki dovana garbingiems miesto piliečiams ir iškiliems svečiams.


Projekto partneris – Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra
Pagrindinis projekto rėmėjas – Vilniaus miesto savivaldybė

bottom of page